Develi Haber Merkezi – Kayseri Haber, Develi Haber, Develi Gazete

2019 yerel seçimi öncesi, Develi aday değerlendirmesi

2019 yerel seçimi öncesi, Develi aday değerlendirmesi
Vedat Orhan( bilgi@haberdeveli.com )
Develi'nin sosyal, politik, ekonomik gündemine dair köşe yazıları...
28 Ocak 2019 - 18:00

Yazdıklarımızın doğru idrak edilebilmesi için giriş cümlesi olarak, şu kanaatimizin bilinmesi gerekir: Develi’de bütün partilerde aday adaylarından tutun da şu an itibariyle seçimi kazanmaya hazırlanan tüm adaylar kişilik itibariyle kesinlikle iyi insanlardır ve hepsinin hizmet etme niyeti konusunda şüphemiz yoktur. Her ne kadar kişisel değerlendirmeler böyle olsa da, seçim atmosferi, adayların partisinin konumu, hükümet-belediye ilişkisi, isimlerin yıpranmışlığı ya da popülerliği gibi etkenler, bizim de bazı siyasi gözlem ve değerlendirmeler yapmamızı gerektiriyor.

YSK’ya yapılacak olan resmi adaylık başvuru tarihleri henüz bitmemiş olsa da şuan için Develi’de 4 ismin adaylığı kesinleşmiş ve görünüşe göre de seçim bu 4 isim arasında geçecektir.

Ak Parti’nin MHP’yle ittifak halinde gireceği adayı Mehmet Cabbar, İyi Parti’nin CHP’yle ittifak halinde seçime gireceği Ali Ağca, Saadet Partisi’nin adayı Abdullah Akkuş, BBP’nin adayı da Serhad Özdamar…

4 isim ve partileri üzerinden değerlendirmelerimizi yapalım…

Mehmet Cabbar: Mevcut belediye başkanı olmasının avantajları yanında dezavantajlarını da taşıyan bir isim. Henüz ilk dönemi olmasına rağmen ve 52 köyün mahalle olarak Develi’ye bağlanmasının ardından seçilen ilk belediye başkanı olmasına rağmen zorlu bir dönem geçirse de partisinin genel merkezi tarafından tekrar uygun görülmesiyle, bu dönemdeki başarısını tescillemiş oldu bir anlamda. Bu soyut değerlendirmenin ardından daha gözle görülür verilere baktığımızda; Develi’nin merkezde neredeyse tamamının doğalgaza kavuşturulması ve köylere de doğalgaz götürülmesi için çalışmaların devam ediyor olması; merkezle birlikte 52 köyün de temel hizmetlerinin karşılanıyor olması, atık-ambalaj tesisi, Çanakkale Anıtı, yeni devlet hastanesinin Develi’ye kazandırılması ve on yıllardır süren terminal sorununa el atmış olması, rutin olarak devam eden hizmetlerin yanına yazıldığında ikinci dönemin kapısı için ciddi anlamda avantaj sağlıyor. Bununla birlikte, her ne kadar partinin aday göstermesini isteyen MHP’li bir grup olsa da, ittifak dahilinde MHP’nin de Cabbar’ı destekliyor olması, avantajını artıran bir gelişme. İktidarın da Ak Parti’den olması ve hükümetle belediyenin aynı partiden olmasının daha fazla hizmet anlamına geleceği gerçeği de Cabbar’ın avantaj hanesini güçlendiriyor.

Avantajlarının yanında dezavantajları da yok değil Cabbar’ın… Develi’de en güçlü parti konumunda Ak Parti’nin olmasından dolayı aday adayının en çok olması ve parti içerisindeki kimi odakların şahsına düşmanlık yürüterek özellikle sosyal medyada sahte hesaplardan karalama çalışmalarına girmesi dezavantajların başında geldi. Bunun yanısıra, köylerin Develi’ye bağlanmasıyla, her ne kadar köylerin ana hizmetleri aksamasa da, istenilen bütün hizmetlerin alınamaması Cabbar’ın dezavantajlarından birisi oldu. Nüfus ve yüzölçümü iki katından fazlaya çıkarken bütçenin aynı oranda artmamasına rağmen harcama kaleminin artması sonucunda bütün köylerin memnun edilememesi her ne kadar anlaşılır ve kabul edilebilir olsa da belli başlı rahatsızlıklar engellenemedi. Cabbar’ın hanesine dezavantaj yazılan bir diğer konu da, aslında hepimizin beğendiği bir insani özellik olan yumuşak yüzlü ve beyefendi olması, kimi kesimlerce “bir başkanın daha despot ve sert” olması gerektiği düşüncesiyle eleştiri sebebi oldu.

Ali Ağca: Develi’de 10 yıl belediye başkanlığı yapmış bir isim… Ağca’nın da Cabbar gibi, belediye başkanlığı görevinde bulunmasının getirdiği avantajları ve dezavantajları var. 10 yıl boyunca yaptığı hizmetlerden dolayı gönlünü kazandığı bir kitle olması en büyük avantajı… Bunun yanında, yine başkanlık döneminde küstürdüğü ya da memnun edemediği için kendisine tepkili bir kesim de var. Özellikle başkanlığı döneminde hayata geçirilen 18 uygulamasıyla ciddi bir kesimin tepkisini almış durumda. Adayı olduğu İyi Parti’nin Develi’de CHP’yle ittifaka girmesi oyların artması noktasında Ağca’nın avantajları arasında yer alıyor. Bununla birlikte Develi’de Ak Parti ve MHP oylarının yüksek olması ve her iki partide de İyi Parti’ye karşı ciddi anlamda tepki olması ve Ağca’nın da İyi Parti’nin adayı olması bu anlamda dezavantajı oldu. Son olarak, geçtiğimiz yıl yapılan Develi-Yahyalı karayolu üzerinde bulunan bahçesindeki yapının yıkılmaması için viraj sorununu çözmek için yapılan bu yolda, bu soruna neden olması da halen devam eden tepkilere yol açtı.

Serhad Özdamar: Her ne kadar “yerel seçimlerde aday önemlidir, partiye bakılmaz” şeklinde bir algı olsa da, bugüne kadar yapılan bütün yerel seçimler göstermiştir ki; seçim yerel de olsa öncelikli bakılan kriter partidir. Seçimin iki ya da üç parti arasında başa baş geçtiği belediyelerde adayın önemi konuşulabilir tabii ki, ama Özdamar’ın aday olduğu BBP’nin Develi’deki mevcut oyunun %0,5-1 aralığında olması ilk sıradaki dezavantajı… %1’lik bir partiden aday olunarak ittifakın toplam oyunun %75 bantlarında olduğu bir dönemde aradaki uçurum farkın kapatılması kolay olmayacaktır. Özdamar’ın avantajına gelecek olursak da; kesinlikle sosyal medya diyebiliriz. Profesyonel tasarımlar ve sosyal medyayı güzel kullanarak vatandaşa ulaşabilen bir ekibinin bulunması Serhad Özdamar’a en büyük destek oldu. Develi siyaseti dünyasına kattığı rengi inkar etmek tabii ki mümkün değil.

Abdullah Akkuş: Olumlu ya da olumsuz değerlendirmelere şuan için maruz kalacak bir isim haline gelemedi. Belki de adaylığı en son belli olan isim olmasındandır bilemeyiz ama Develi’deki Saadet Partililerin haricinde henüz gündeme gelebilen bir isim olmadı. İlerleyen günlerde daha farklı gelişmeler yaşanır mı, hep birlikte göreceğiz.

İsimler ve partiler bağlamında sonuç değerlendirmesi yapacak olursak; avantajlar-dezavantajlar ve seçmenlerin genel değerlendirme kriterlerini baz aldığımızda, Develi, açık ara farklı kazanacak bir belediye başkanına hazırlanıyor diyebiliriz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.