Develi Haber Merkezi – Kayseri Haber, Develi Haber, Develi Gazete

Başkan Cabbar’ın Develi’de çıraklık dönemi eserleri!

Başkan Cabbar’ın Develi’de çıraklık dönemi eserleri!
21 Mart 2019 - 19:29

Cumhur İttifakı’nın adayı olarak 31 Mart seçimlerine hazırlanan Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, bir yandan ikinci döneminde yapacağı projeleri anlatırken diğer yandan da ilk dönemini yaptığı başkanlık süresince 64 bin nüfusluk Develi’ye yaptığı hizmetleri anlatıyor.

Gerek girişimde bulunarak kamu yatırımlarının (devlet hastanesi, araç muayene istasyonu, engelsiz yaşam merkezi, kapalı spor salonu, çevre yolu, TOKİ vs) ilçeye gelmesi, gerek Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin (Kadın ve Gençlik Merkezi, KASKİ,ileri biyolojik su artıma tesisi vs) yatırım yapmasının sağlanması, gerekse de Develi Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları vatandaşlara ve canlı yayın programında anlatan Başkan Cabbar’ın, bir nevi eser olarak değerlendirebileceğimiz çalışmalarından bazılarını ve önde gelenlerini ele alacağız.

1- Doğalgaz

Şüphesiz ki çağımızın hem kişisel hem çevre hem de ekonomi açısından en önemli ihtiyaçlarından olan doğalgaz, yine şüphesiz ki Develi’nin bugüne kadar gördüğü en kaydadeğer hizmeti oldu. Bu hizmetin ilçeye getirilmesi başlı başına zorken; doğalgazın döşenmesinin ardından küçük-büyük demeden bütün cadde-sokak ve yolların bakım, onarım ve yeniden yapımı da tamamlandı.

2- Asfalt

Belediyelerin, özellikle de küçük bütçeli ve ilçe belediyelerin en önemli görevlerinden olan ve vatandaşlar tarafından belediyelerin değerlendirilmesinde ilk kriterlerden olan yollar… Son 5 yılda Develi’ye atılan yaklaşık 180 bin ton sıcak asfaltla ilçenin çehresi değişmiş ve Develi tarihinin asfalt rekoru da kırılmış oldu.

3- Park ve Parke

Yine belediyerin ilk vazifeleri arasında yer alan park, bahçe, yeşil alan çalışmalarının da en yoğun olduğu dönemdi son 5 yıl… Develi merkezinin yanısıra köyleri de dahil olmak üzere 86 park yapan Develi Belediyesi; Aksu Mesire Alanı’nın yeniden canladırılması, Homurlu Piknik Alanı ve meydanın revize edilmesi çalışmalarıyla doğaya duyarlı çalışmalar yapılmış oldu. Ayrıca, asfalt ve parkların yanısıra merkez ve köylerle birlikte 1 milyon metrekareden fazka parke döşeyen Develi Belediyesi, bu noktada da rekora imza attı.

4- Ambalaj Atık Toplama ve Ayrıştırma Tesisi

Sıfır Atık projesi kapsamında yine çevreye duyarlı çalışmalardan olan ve ilçe ekonomisiyle istihdama da bir nebze katkı sağlayan tesisin inşası ve açılışı da gerçekleştirildi.

5- Güneş Enerjisi Santrali (GES)

1 milyon liraya yakın bir yatırımla kurulan ve belediyenin kendi elektriğini kendi üreteceği, böylece hem bütçeye gelir hem de kendi enerjisini üreten belediye olmasını sağlayan tesis kuruldu ve kısa bir süre içerisinde açılışının yapılacağını Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ifade etti.

6- Çanakkale Şehitliği Anıt Parkı

Develi’nin vizyon projelerinden olan ve Başkan Cabbar’a ödül getiren Çanakkale Anıt Parkı’yla, hem tarih bilincinin unutulmaması hem de ilçede kültürel bir alan oluşturulması sağlandı.

7- Spor Yatırımları

Develi Belediyesi bünyesinde kurulan Voleybol ve Kayak kulüpleriyle, bir ilçeye göre üst düzey başarılar elde edildi. Develi Belediyesi Voleybol Takımı adıyla anılan takım, profesyonel olması ve Türkiye Voleybol 2. Ligi’nde mücadele vermesiyle başarı sağlarken; Develi Belediyesi Kayak Kulübü sporcuları, Kayseri geneli turnuvalarda birincilik; Türkiye geneli turnuvalarda da dereceye girerek başarı kazandı.

8- İş ve Ekonomi

Her ne kadar bir belediyenin istihdam, üretim, fabrika kurma gibi görevleri olmasa da, ve böyle olmasına rağmen “Develi’de işsizlik var” diyerek belediyenin eleştirilebiliyor olması bir tarafa dursun; belediye bünyesinde yer alan KOSGEB birimi sayesinde bin 200 kişiye eğitim verilerek hibe ve faizsiz kredi desteğiyle 250 tane KOBİ kurulması sağlandı.

9- Köyler

Ve köyler, yani kırsal mahalleler… Daha önce köy statüsünde olan Büyükşehir Yasası’yla 2014 seçimlerinin ardından Develi Belediyesi’ne bağlanan 50 köy… Köylerin belediyeye bağlanmasıyla, bütçeyi ciddi oranda artırmamasına rağmen hizmet verilecek nüfus 2 katına, hizmet alanı ise 5 katına çıkmış oldu. En basit örnekle; Develi merkezine 50 km uzaklıkta olan 200-300 nüfuslu bir köyün çöpünün toplanması için hem araç hem de personel kullanmak gerekti.

Hem belediye başkanlığında ilk dönemi hem de köylerin Develi’ye bağlanmasının ilk dönemi olması ve bu sistemin Türkiye genelinde bir acemiliğinin olması Cabbar’ı ve Develi Belediyesi’ni zorlasa da, başarıyla üstesinden geldiği görülüyor. Çöplerin alınması, asfalt veya parke yolların yapılıyor olması, kanalizasyon olmayan köylerin alt yapı çalışmalarının yapılması gibi hizmetler yeterli puan sağladı. Hatta Kayseri’nin diğer ilçeleri ve diğer büyükşehir belediyelerinin ilçeleri incelenirse; yarısından fazlasının belediye başkanı, büyükşehir yasasının getirdiği bu zorluk nedeniyle başarı sağlayamayarak tekrar aday yapılmazken; Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, yeniden aday gösterilen nadir büyükşehir ilçe belediye başkanları arasında yer aldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.