Kayseri Develi Haber Merkezi

Develi Belediye Başkanlığı için Ak Parti’deki gizli aday kim?

Develi Belediye Başkanlığı için Ak Parti’deki gizli aday kim?
29 Ağustos 2018 - 13:25

Türkiye 24 Haziran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri’nin ardından şimdi de yerel seçimlere hazırlanıyor. Her ne kadar yerel seçimlerin de erken bir tarihe alınacağı yönünde söylentiler olsa da, erkene alınmasa bile en geç 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlere 7 ay kalmış durumda… Seçim öncesi adayların ve partilerin propagandası ve onun öncesinde de aday belirlemek için aday adayları arasından seçimler göz önüne alındığında en geç yaklaşık 4 ay sonra seçim atmosferine girilecek gibi görünüyor.

Her mahalli idare gibi Develi’de kimi adaylar seçim çalışmalarına başlamış, kimisi de kulisleri yoklayıp nabız tutarak adaylık çalışmasına başlama derdinde…

Ak Parti kurulduğundan beri her yerel seçimde Develi Belediye Başkanlığı’nı kazanması ve 24 Haziran’da yapılan seçim sonuçlarıyla başarısını sürdürmesi nedeniyle 2019’da Develi’de kazanma potansiyeli en yüksek parti olması nedeniyle gözler Ak Parti’den aday adaylığını açıklayacak isimlere yönelecek.

Kimler aday adayı olur ve Ak Parti Genel Merkezi hangi kriterlere göre hangi aday adayını aday olarak gösterir bilinmez ama seçmenin, tabanın ve siyaset kurumunun aynı ve eski isimlerden sıkıldığı; her seçimde adaylığını açıklayan hatta bu da yetmiyormuş gibi başka kurum ve kuruluşlarda da görev alan isimlerin, bu kimliklerini kullanmak suretiye belediye başkanlığına aday olmasından sıkılmış durumda…

Yapılan anketler, kamuoyu yoklamaları, analizler ve gözlemler gösteriyor ki; siyaset artık yeni kan arıyor, yeni isimler arıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinin ardından oluşturduğu Bakanlar Kurulu’nun neredeyse tamamını partiden olmayan, siyaset sahnesinde hiç olmamış isimlerden seçmesi de bunun bir göstergesi niteliğinde… Ayrıca milletvekili adayları hatta seçilen milletvekilleri içerinde; ve geçtiğimiz günlerde oluşturulan yeni MKYK’da da genç isimlere yer verilmesi Cumhurbaşkanı ve Ak Parti’nin aynı zamanda gençlere öncelik vereceği mesajını da taşıyor diyebiliriz.

Develi Belediye Başkanlığı adaylığı için de bu ölçülerde bir isim konuşulmaya başlandı. Bürokrasi ve siyasetin merkezinde bulunan bazı isimlerle görüşerek yapılan istişareler sonucunda, hizmet odaklı ve projeye dayalı bir seçim çalışması ve belediye başkanlığı yürütmeyi planlayan, daha önce mesleği ve yaşı gereği aktif siyasetin içinde olmamış ama her zaman Ak Parti saflarında yerini almış, genç ismin Develi Belediye Başkanlığı için aday adayı olacağı kulislerde konuşulmaya başlandı.

Bu gizli ve gizemli adayın ilerleyen süreçte aday adaylığını açıklayacağı ve hazırladığı projelerle Develi gündemine bomba gibi düşmesi bekleniyor.