Kayseri Develi Haber Merkezi

Develi Gaceri artık Cumhurbaşkanlığı himayesinde!

Develi Gaceri artık Cumhurbaşkanlığı himayesinde!
01 Kasım 2018 - 19:34

Develi’nin yerel, kendine özgü ve en önemli tarımsal ürünlerinden olan gacer, Develi tarihinde önemli bir adım atılmasına vesile oldu. Develi Gaceri Cumhurbaşkanlığı’nca kayıt altına alındı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun başında bulunduğu ve dünyanın 3. büyük tohum gen bankası olan Türkiye Tohum Gen Bankası tarafından tüm analizleri yapılarak, yüksek kalitede protein ve nişastaya sahip olması nedenleriyle pirinç ve işlenmiş bulgura alternatif kullanım sağlayacak olan gacer banka kayıtlarına girdi.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ın girişimleri sonucu elde edilen başarı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu tarafından tebrikle ödüllendirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Cabbar “Bizler de İlçemizin en önemli tarımsal ürünlerinden olan gacerle bu projeye destek vermek istedik. Barındırdığı zengin besin değeri ve çağımızın en büyük problemlerinden olan obeziteye karşı alternatif bir ürün olan gacer, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu tarafından heyecan ve özenle incelenerek Türkiye Tohum Gen Bankası kaydına alınması bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bizlere teşekkür mesajı göndererek bizleri onurlandıran Sayın Saraçoğlu’na bizler de teşekkürlerimizi iletiyor, böylesi hayati bir projeye katkı sağlamanın bahtiyarlığını yaşıyoruz” dedi.