Kayseri Develi Haber Merkezi

Develi Lisesi’ne eski adının verilmesi için kampanya başlatıldı!

Develi Lisesi’ne eski adının verilmesi için kampanya başlatıldı!
13 Ocak 2017 - 20:13

 

Develi’nin hatta Kayseri’nin en eski yapılarından ve okullarından olarak bilinen Develi Lisesi’nin adı ve statüsü 2013 yılında değiştirilmişti. Genel lise (Düz Lise) statüsünde ve Develi Lisesi ismiyle yıllarca eğitim veren, mimari yapısıyla tarihi Kayseri Lisesi’ne benzer özellikler gösteren Develi Lisesi, Develi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kararı ile 2013 yılında Anadolu Lisesi statüsüne alınarak ‘Dev Ali Anadolu Lisesi’ ismiyle eğitime devam ediyor.

Bir çok konuda internet üzerinden imza kampanyası yapmasıyla ünlü chance.org internet sitesi üzerinden, bu konuyla ilgili de bir kampanya başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, Kayseri Valiliği, Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Develi Kaymakamlığı ve Develi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sunulmak üzere başlatılan imza kampanyası chance.org internet sitesinde yayınlamaya başladı. Kampanyaya katılanlar aynı zamanda Facebook hesaplarından da paylaşarak, destek çağrısında bulundu.

Kampanyayı hazırlayanlar, site üzerinde şu açıklamada bulundu:

“Tarihi Develi Lisesi, Kayseri’nin en eski liselerinden birisidir. Binlerce mezun vermiş köklü bir eğitim kurumudur. Ancak 4 yıl önce ismi değiştirilmiştir. Develi ilçesi ile özdeşleşmiş bu eğitim kurumunun adının değiştirilmesi ilçe halkını ve tüm mezunları üzmüştür. Bu yanlıştan dönülmelidir.”

Dev Ali Anadolu Lisesi’nin adının yeniden Develi Lisesi’ne dönüştürülmesi için başlatılan imza kampanyasına katılan sayısının şu an 50 kişi olduğu görülürken; 100’ün üzerinde katılımcı olması durumunda, ilgili kurum ve kuruluşlara gönderileceği belirtildi.