Kayseri Develi Haber Merkezi

Develi TEOG’da dereceye girdi!

Develi TEOG’da dereceye girdi!
06 Ocak 2017 - 8:51

TEOG kapsamında, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik birinci dönem ortak sınavları 23 – 24 Kasım’da yapılmıştı. 1 milyon 190 bin 826 öğrencinin katıldığı sınavın sonuçları merakla beklenirken, geçtiğimiz gün açıklandı.

TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler kadar velileri ve öğretmenleri de merak içinde sınva sonuçlarını gözlemleyip analiz ettiler. Her ne kadar öğrencinin geleceğine giden adım olarak önem taşısa da anne babaları için evlatlarının başarı durumu öğretmen ve okul yöneticileri için de verdikleri emeklerin karşılığı; bir sonraki dönemde yeni öğrencilerle nasıl bir yol izleneceği gibi hususlar da veliler ve öğretmenleri sonuçları okumaya itiyor.

Bu kapsamda Develi’de Pembe Cesarettin Kocatürk Ortaokulu da öğrencilerinin, TEOG sınavı sonuçlarını değerlendirmeye aldı. TEOG sınavına giren bütün öğrencilerin sınav sonuçlarının dökümünü çıkaran okul yönetimi, listeyi düzenlediğinde Türkiye başarısıyla karşı karşıya kaldı. Okul öğrencilerinden Aleyna Yarman, sınavda sorulan 6 dersten toplam 120 sorunun 120’sine de doğru cevap vererek tam puan almayı başardı. Her ne kadar ülke genelinde TEOG sınavlarında bu sonuca ulaşan çok sayıda il ve ilçe olsa da; Develi’nin öğrencisi Aleyna Yarman’da 2016 Kasım TEOG sınavının Türkiye Birincileri listesine adını yazdırmış oldu.

Okul yönetiminin hazırladığı ilk 10 kişilik başarı listesi de Aleyna Yarman’dan geri kalır değildi. Yarman’ı takip eden 3 öğrenci 119, diğer 3 öğrenci 118 ve 3 öğrenci de 117 doğru cevap ile ilk 10 öğrenci tabiri caizse Türkiye derecesi yaptı.

Pembe Cesarettin Ortaokulu Müdürü Kadir Yağlıoğlu ve öğretmenler, öğrencileriyle gurur duyduklarını belirterek öğrencilerini ödüllendirmeyi ihmal etmediler.