Kayseri Develi Haber Merkezi

Develi Ticaret Odası’ndan Ankara çıkarması!

Develi Ticaret Odası’ndan Ankara çıkarması!
14 Ocak 2019 - 23:04

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde bulunan Develi Ticaret Odası meclis üyeleri geçtiğimiz hafta Ankara’daydı. Develi Ticaret Odası Başkanı Mustafa Maşlak ve meclis üyeleri, TOBB’un organize ettiği Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’ne katıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile de görüşen Develi heyeti bir dizi temaslarda da bulundu.

Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da sunumlarıyla katkıda bulunduğu Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, oda ve borsalardan gelen talep ve sıkıntıları hükümete ilettiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, bu talepler karşısında yapılan icraatlar konusunda meclis üyelerini bilgilendirdi. TOBB Başkanı meclis üyelerinden; yapılan işler konusunda bölgelerindeki iş dünyasını haberdar etmelerini ve getirilen imkânlardan tüm üyelerin yararlanabilmesini istedi.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında daha önce yaptıkları bilgilendirme seminerlerinden çok olumlu bir geri dönüş aldıklarını ve o nedenle yeniden yapma kararı aldıklarını ifade etti. Meclis üyelerinin iş dünyasının temsilcileri olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu illerden gelen sıkıntıları başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm bakanlara tek tek ilettiğini aktardı. Bankalarla ilgili sıkıntılar bulunduğunu hatırlatan TOBB Başkanı, o nedenle Bankalar Birliği ile biraraya geldiklerini ve istişare toplantıları düzenlemeye karar verdiklerini anlattı.

13 farklı ilde toplantı yaptıklarını söyleyen M. Rifat Hisarcıklıoğlu bankacıların reel sektörün sorunlarını ilk defa sahaya inerek, birinci ağızdan dinlediğine işaret etti. Hisarcıklıoğlu oda ve borsalardan kendisine iletilen sıkıntı ve çözüm önerileri neticesinde hükümetle temasa geçtiğini ve birçok konunun çözüme kavuşturulduğunu bildirdi. TOBB Başkanı ayrıntılı bilgi verdiği, çözüme ulaşılan konuları şöyle sıraladı: Kısa çalışma ödeneği, SGK prim borçlarının vadelendirilmesi, işverene asgari ücret desteği, tasfiye ve devir sözleşmeleri, teknik iflas sorunu, ticari alacak sigortası, lisanslı depoculuk alanındaki destekler, iç piyasa için KDV ve ÖTV indirimleri, KOBİ ve tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılması, konut kredisi faizlerinin düşürülmesi ve KOBİ Değer Kredisi imkânı. Hisarcıklıoğlu ayrıca, istihdam, finansman, vergi, mevzuat ve destekler konularında da takip edilen çok sayıda çalışma olduğunun altını çizdi.