Kayseri Develi Haber Merkezi

Develi-Yahyalı yol çalışması bitmeyecek mi?

Develi-Yahyalı yol çalışması bitmeyecek mi?
25 Temmuz 2018 - 20:14

Develi ile Yahyalı arası karayolunun yaklaşık 29 kilometresini kapsayan yapım işi artık bir bilmeceye dönüşmüş durumda…

Yol yapımı için Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü (Kayseri Bölge Müdürlüğü) ihale açmış ve 2016 yılının içinde açılan 2016/221547 sayılı ihale 2017 yılı ocak ayında sonuçlanmış ve ihaleyi 20 milyon lira (20 trilyon) bedelle Hi-Ka Nakliye İnşaat Taahhüt Madencilik Turizm Petrol Ürünleri İthalat İhraacat Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi almıştı. İhalenin sonuçlanmasının ardından yasal prosedür tamamlanmış ve işe başlama ve bitiş tarihleri 30.01.2017 – 31.12.2018 olarak belirlenmişti.

Neredeyse en başından beri tartışmalara ve halkta tepkilere neden olan yol çalışması, şu günlerde neredeyse durma noktasına geldi. Tartışma konuları ve tepkilerin başında gelen bazı başlıklar şöyle:

Yol yapımının en önemli nedenlerinden biri olarak kazaya sebebiyet verme ihtimali olan virajların yok edilmesi gelirken, ve bu sebepten ötürü çok sayıda özel mülkiyete tabii toprak kamulaştırılmışken bazı virajlar etrafındaki topraklar ya da mülkler kamulaştırılamadığı için sabit kaldı. Peki buralar neden kamulaştırılmadı ve viraj sorunu neden giderilemedi?

Duble yol olarak yapılacağı konuşulan bu yolun 42 metre genişlikte başlamasına rağmen, yükseltilmesinden ötürü 16 metreye kadar düşerek emniyet şeridi barındıran çift şeritli yol oldu; madem eskisinden çok farklı olmayacaktı bu kadar paranın bu yola yatırılması ne kadar mantıklı?

Yol çalışmasında zamanın ve maliyetin büyük kısmı yolun anlaşılamayan bir şekilde yükseltilmesiyle geçti; bu yolun neden bu kadar yükseltildiği ve böylece neyin amaçlandığı neden halkta kimse tarafından bilinmiyor?

Yolun bu denli yükseltilmesinden dolayı çok sayıda tarla ve bahçe adeta çukurda kalarak hem değeri azaldı hem de yolun sağından ve solundan yola çıkışlarda kaza riski arttı. Bu detaylar öngörüldü ve gözetildi mi? Gözetildiyse bunun açıklaması nedir?

Yol yapımının bitirilmesi için verilen sürenin bu yılın sonu (31 Aralık 2018) olmasına ve bu süreye 5 ay gibi kısa bir zaman kalmasına rağmen; 18 ayda ancak Sarıca Mahallesi’ne kadar gelindiği ve buraya kadar olan kısımın da halen bir çok işinin tamamlanmadığı göze alındığında 5 ayda hem Sarıca’ya kadar olan kısım nasıl tamamlanacak ve bir taraftan da Sarıca’nın sonrasında kalan ve kazma vurulmamış olan yolun yarısına nasıl başlanıp da bitirilecek?

Kanuni süre olan bu zaman zarfında yol tamamlanamazsa ihale bedeli olan 20 milyon Türk Lirası nasıl değerlendirilecek? Ve yolun geri kalan kısmı nasıl, ne zaman ve kim tarafından tamamlanacak?

Vatandaşın bu 18 aylık süre içerisinde toprak yoldan da daha kötü olan ve insanları yolun bozukluğu nedeniyle araç tamiri için sanayiye adeta hapsedilmesi ve bu süreçte tozdan aşırı derecede etkilenilmesi de ayrıca gelen tepkiler arasında…

Halkın sağlığını ve devletin kasasını düşünen duyarlı vatandaşların bu yol çalışması hakkındaki tepki ve düşüncelerini dile getirdiğimiz haberimiz, vatandaşların başka sorunlarını iletmesi halinde ilgili ve yetkililere duyurmak ve çalışmanın olağan seyrinde gitmesine katkı sağlamak amacıyla devam edecek.