Develi Haber Merkezi – Kayseri Haber, Develi Haber, Develi Gazete

Develi’den ancak köy olur diyenler için acı gerçekler!

Develi’den ancak köy olur diyenler için acı gerçekler!
Vedat Orhan( bilgi@haberdeveli.com )
Develi'nin sosyal, politik, ekonomik gündemine dair köşe yazıları...
12 Ocak 2019 - 13:07

Son olarak Ak Parti’nin adayının belirlenmesiyle siyaset zemini hareketlendi. Ak Parti’nin adayının yeniden Mehmet Cabbar olması kimi kesimlerde rahatsızlıkla karışık hasetliğe neden oldu. Ak Parti açısından yapılan değerlendirmede “çürük elmaların” belli olması adına rahatsızlık vermezken, mide bulandırıcı hale gelmesi siyaseten de etik karşılanmıyor.

Aday adaylığı sürecinin başından beri Cabbar’ın yeniden aday yapılmaması için türlü algı operasyonları yapmaya çalışan, karalama kampanyaları yürüten zihniyet, Cabbar’ın ilanıyla hüsrana uğrarken şimdi de “Cabbar aday olduğu için oylar BBP ya da Ali Ağca’ya” kampanyasına başlıyor. Görünen o ki bu çaba da zafer getirmeyecek, MHP ile birlikte seçime girilen Develi’de Mehmet Cabbar’la Ak Parti’nin en az %75 oyla kazanacağı herkesin malumu…

Resmi olarak açıklama yarın yapılacak olsa da Cabbar’ın adaylığının ilanıyla birlikte eleştiri adı altındaki karalamalar gelmeye başladı. “Meyve veren ağacı taşlarlar” psikolojisine girenlerin “Develi bırakın il olmayı, ilçe bile değil, köy oldu köy!” gibi komik saçma söylemi karşıladı bizleri. Gelin bu noktadan bakalım…

Develi’nin ilçe bile olamadığını, köy olduğunu iddia edebilen güruhun, bu söylemini temellendirdiği gerekçelere baktığımızda; “yollar yol değil, terminali yok, dolmuşları küçük, sosyal faaliyet yok, turizm yok Erciyes’ten faydalanamıyor.” Evet evet, yanlış okumadınız, sadece bu kadarcık şeyle Develi’nin köy olduğu iddiasıyla güldürdüler bizi. Ki bu söylenenleri gerçekle uzaktan-yakından alakasının olmadığını yaşayanlar olarak gördüğümüz Develililer olarak, şimdi de yazıyla görelim.

-Develi’de yollar yol değil mi? 5 yılda 200 bin tona yakın asfaltın, 1 milyon metrekare parkenin döşendiği Develi merkez ve köylerinde, yolların yol olmadığını iddia etmek için kör olmak gerekli. Henüz yolu tam olarak memnun edici olmayan sokaklarla ilgili “ama bu yol kötü?” diyerek eleştirmenin çok manası yok. Her yerin aynı anda ve bir anda yapılmasını beklemiyorsunuz değil mi?

-Develi’de dolmuşlar küçük, halk mağdur’muş! Dolmuşun küçük olmasının ne gibi bir mağduriyeti var acaba? Hatta ilçelerde trafik düzeni açısından küçük dolmuş daha sağlıklıdır ve aksinin olduğu ilçe örneği belki bir tane bile yoktur Türkiye’de! Nasıl bir mantıkla söylenebiliyor bu, diye geliyor insanın aklına…

-Develi’nin terminali yokmuş! Develi onyıllardır bir ilçe ve onyıllardır belediye ile yönetiliyor. Develi’nin tüm sorunlarını Cabbar’a yıkmak ahlaksızlıktır zaten. 5 yıl öncesine kadar da Develi’nin tam teşekküllü terminali yoktu, Cabbar’ın suçu muydu? Evet, Cabbar’ın suçu değildi. Ama yeni seçilen belediye başkanı olarak ilgilenmesi gereken bir konuydu. Ve öyle yaptı, ilgilendi. Develi’ye bir ilçeye yapılabilecek 5 yıldızlı bir terminale imza atıldı! Çeşitli nedenlerle dava edilip yürütmeyi durdurulma kararı verilerek yapım süreci aksadı sadece. Evet, Cabbar bu çalışmaya imza attı ama yine aynı odaklar bu sefer de “terminalin yeri” diyerek vurmaya çalıştı. Nereye yapılsa yapılsın yerini beğenmeyenler muhakkak olacak, o yüzden Cabbar’ı eleştirmek için terminalden yürümek, kendi adlarına hata oldu.

-Sosyal faaliyet yokmuş Develi’de! Yeterli düzeyde sosyal faaliyet var mıdır Develi’de? sorusuna ben net cevap veremiyorum. Göreceli bir konu bu çünkü. Hiç yok demek tabii ki yanlış; Develi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Mdürülüğü’ne başvurduğunuzda sadece belediye organizasyonu ve belediye destekli onlarca sosyal aktiveteyi görebilirsiniz. Ama sosyal faaliyetlere olan ilgi, talep ne kadardır, yapılan etkinliklere halkın katılımı ne kadardır açısından bakılmazsa bu konuda doğru bir düşünceye hakim olamayız.

-Ve son bomba! Develi, Erciyes’in nimetlerinden faydalanamıyor! Erciyes Türkiye’nin en büyük ikinci dağı ve Bursa Uludağ, Erzurum Palandöken’den büyük. Uludağ ve Palandöken onyıllardır Türkiye’nin kış turizm merkezi iken, Erciyes’in turizm merkezi haline gelişinin 10 yıllık bir geçmişi bile yok! Yani Erciyes gibi bir dağın nimetini Kayseri gibi bir şehir bile daha 10 yıldır yemeye başlamışken (ki Uludağ ve Palandöken’e yetişmek için çok yolumuz var) Develi’nin bu nimetten faydalanamadığı için Develi’yi ya da belediyeyi suçlamak ayrı bir ayıptır! Hacılar Develi’den daha yakın konumda, acaba Hacılar Erciyes’in nimetinden ne kadar faydalanıyor merak ediyorum!

Türkiye’de köyüne doğalgaz gelen ilk ve tek ilçenin Develi olduğu gerçeği bile her şeyi ortaya koymuyor mu?

Sözü bardağın boş tarafını görerek bitirelim; niyet yapıcı eleştiri olmadığı halde, en ufak şeylerle bile vurulmak istenecek olan Cabbar’ı eleştirmek için sadece bunların bulunabiliyor, üretiliyor olması ne kadar manidar değil mi?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.