Kayseri Develi Haber Merkezi

Develili çiftçiden İlçe Tarım Müdürlüğü’ne çağrı!

Develili çiftçiden İlçe Tarım Müdürlüğü’ne çağrı!
18 Ekim 2018 - 11:54

Kanunlarda belirtildiği üzere görevleri arasında “ilçede bitki ve hayvan sağlığını korumak amacıyla mevzuatında belirtildiği şekilde hastalık ve zararlılarla mücadeleyi sağlamak” olan Develi İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü‘ne, mağdur bir vatandaş tarafından sitemle birlikte çağrıda bulunuldu.

Develili üzüm yetiştiricisi Yaşar Kağıtçı, sesini duyurmak için sosyal medyadan yaptığı çağrıda;

“Bu sene Develi Merkez ve çevre köylerde bulunan üzüm bağlarındaki yetişen üzümler 15 gün içerisinde kurudu (resimde gördüğünüz gibi 10-25 Eylül tarihleri arasında) bu konu müdürlüğünüze intikal etti mi? Ettiyse konu araştırıldı mı? Konu intikal etmediyse müdürlüğünüz Develi’nin geçim kaynaklarından olan üzüm (Pekmez vs) ne durumda diye personelleriniz bir inceleme yaptılar mı? Bu konu hakkında bir açıklama bekliyorum” dedi.

Daha sonra iletişime geçtiğimiz Kağıtçı, ek olarak;

“Develi’de örnek bir bağ yapmaya çalışıyorum. Bağ babamdan kalma ancak ben büyüttüm ve geliştirdim. Manisa, Elazığ, Ürgüp gibi bir çok yerden çubuklar getirip diktim, bu sene yeni dikilenlerden ilk mahsülü aldım. Develi İlçe Tarım Müdürlüğü’ne ilaç ve kükürt konusunda bilgi almaya gittim, bahar mevsimiydi. Müdür beyle konuştum, beni ilaç bayiine yönlendirdi. Çok şaşırdım; “bayii ben de tanıyorum, ben sizden teknik bilgi almak için geldim” dedim. O da bayiler bizden iyi bilirler dedi. Bu sene kuruma hastalığı 20 gün içinde üzümleri kuruttu, müdürlüğün haberi bile yok.” sözleriyle de işleyiş sıkıntısını dile getirerek sitemde bulundu.