Kayseri Develi Haber Merkezi

Develi’nin il olması yönündeki paylaşımlara itibar etmeyin!

Develi’nin il olması yönündeki paylaşımlara itibar etmeyin!
17 Kasım 2016 - 10:30

Sosyal Medyanın, özellik Facebook’un cilvesinden midir bilinmez; kirli bilgi çokca yaygınlaşmış durumda… Pek çok konuda alakasız ve yanlış bilgiler verildiği gibi; virüs içeren paylaşımlar da oluyor. Bunların büyük kısmı internet sitelerinin tıklanma sayısını artırmak, bir kısmı da Facebook sayfalarını büyütme amacı taşıyor.

Bu yönde yapılan paylaşımlardan biri de Develi’nin de aralarında bulunduğu 38 ilçenin il olacağı yönünde. Çok sayıda internet sitesi ve Facebook sayfasının yaptığı bu paylaşımlar bahsi geçen ilçe sakinlerince ilgi görüyor. Bu ilçeler arasında Develi’nin de olması nedeniyle, “Develi il oluyor, Develi il mi olacak, Develi’nin de aralarında bulunduğu 38 ilçe il oluyor” gibi başlıklarla paylaşılarak Develi halkı da il olma hayaline olan inanç göstergesi olarak, bu tür paylaşımlara rağbet gösteriyor ve inancını artırıyor.

Fakat görünen o ki; böyle bir durum söz konusu değil. Haberi yapan siteler de, paylaşımı yapan sayfalar da kaynak gösteremiyor. Konuyla ilgili olarak Sabah Gazetesi’nin internet sitesi bundan tam 6 yıl önce, 2010 yılında “il olmayı hakeden ilçeler” başlığıyla foto galeri-haber yapmış ve şimdi anılan ilçelerin aynısını koymuş. Belli aralıklarla uyanık diye tabir edebileceğimiz site ve sayfa editörleri tıklanma sayısını artırmak uğruna insanların duygularıyla oynuyor durumda.

Develi’nin il olması ile ilgili kamuoyuna yansıyan tek ve en son gelişme CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın verdiği önerge olurken; bunun haricinde Develi’nin il olması yönünde herhangi bir çalışma varsa da ilan edilmemiştir, bilinmemektedir ve kamuoyuna yansıyan bir bilgi yoktur.

Develi’nin il olması yönünde bir gelişme varsa da yoksa da ilgilerin ve yetkililerin konuyla ilgili açıklamalar yaparak netlik kazandırması; sosyal medya aracılığıyla kirli bilgilerin yayılmasının önünü kesmeleri gerekmektedir diye düşünüyoruz.