Kayseri Develi Haber Merkezi

Develi’nin Seyrani Ziraat Fakültesi kapanıyor!

Develi’nin Seyrani Ziraat Fakültesi kapanıyor!
12 Temmuz 2018 - 12:14

Develi’de Erciyes Üniversitesi bünyesinde 10 yıldır faaliyette olan Seyrani Ziraat Fakültesi’nin Develi’de eğitim-öğretim hayatını sonlandırdığı açıklandı.

Kayseri’nin merkez ilçelerinden sonra en büyük ilçesi olan, zaman zaman il olacağı zaman zaman da ilçeyken bünyesinde üniversite kurulacağı yönünde söylentilerin hatta çalışmaların olduğunun konuşulduğu Develi’ye kötü haber geldi. Bilime ve eğitime olan katkısının yanı sıra, bir şehrin kalkınması, gelişimi ve büyümesinde en önemli faktörlerden olduğu kabul edilen üniversite, Develi’de kurulması bir yana, mevcutta bulunan ve 4 yıllık bölümlerde eğitim veren tek fakültesi de kapanıyor.

Seyrani Ziraat Fakültesi ismiyle 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında Ziraat Mühendisliği Programını seçen 39 öğrenci ile eğitim-öğretim hayatına başlamış, halen de yedi farklı bölümde toplam 776 öğrencisi ile eğitim-öğretime devam etmekteydi.

Geçtiğimiz günlerde fakültenin internet sitesinde yapılan duyuruda

“Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi eğitim-öğretim faaliyetlerini sadece Kayseri il merkezinde sürdürmektedir. Fakültemize ait bütün bölümlerin 4 yıllık eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri tamamiyle Kayseri il merkezinde yer alan “Erciyes Üniversitesi Ana Kampüsünde” gerçekleştirilmektedir. ÖSYM Tercih Kılavuzunda yer alan “Develi ilçesi” ibaresi geçerliliğini yitirmiş olmuş, Fakültemizde halihazırda öğrenim görmekte olan ve tercih ederek yerleşecek olan bütün öğrencilerimiz 4 yıl süresince Kayseri il merkezinde olacaktır.”

sözlerine yer verilmiş; yapılan duyuruda fakültenin yeni öğrenci alımı yapmayacağı ve ve halen devam eden öğrencilerin de Kayseri’de eğitime devam edeceği söylendi.

Develi’de bulunan fakültenin kapanmasıyla yerine ne yapılacağı ile ilgili herhangi bilgi aktarılmaması, şu an için yeni bir proje olmadığı şeklinde yorumlanırken; Kayseri’de kurulacak olan 3. devlet üniversitesi olan Kayseri Üniversitesi’nde bünyesinde faaliyet gösterip göstermeyeceği hakkında da bilgi edinilemedi.

2018 yılı başlarında Erciyes Üniversitesi Rektörü ve Kayseri Milletvekillerinin Erciyes Üniversitesi bünyesindeki bazı fakülte ve bölümlerin Kayseri Üniversitesi’ne devredileceği açıklamaları yapılmış ve Seyrani Fakültesi’nin de kapanmasından ziyade bu kapsamda Kayseri Üniversitesi bünyesinde dahil edileceği ve Develi’de üniversite öğreniminin devam edeceği şeklinde yorumlar yapılmıştı. Bugünlerde yapılan fakültenin kapanma açıklaması ve beraberinde yerine ne olacağına dair herhangi bir açıklama yapılmaması bu iddiaları boşa çıkarmış oldu.

18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7141 sayılı kanunda yeni kurulan Kayseri Üniversitesi bünyesindeDeveli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Develi İslami İlimler Fakültesi ibareleri yer alırken; resmi olarak fakülteler kurulmuş olsa da uygulamada henüz kurulmadan Seyrani Ziraat Fakültesi’nin eğitim hayatını sonlandırdığı açıklamasıyla, Develi’ye üniversite kurulması, en azından fakültenin bulunmasının ilçenin gelişmesi ve büyümesi adına önemli bir gelişme olduğunu düşünen ve nedenle içlerinde heyecan ve mutluluk taşıyan insanlar bu olumsuz gelişmeyle hüsrana uğramış oldu.

Böylelikle Kayseri Üniversitesi bünyesinde yeni fakülteler kurulana kadar; Develi’de toplamda 2000’den fazla öğrencisi, bir fakülte ve bir meslek yüksekokulla devam eden yüksek öğrenim hayatı sadece Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu ve 1200 civarındaki öğrenciyle hayat bulacak.

 

İşte fakültenin internet sitesindeki o açıklama: