Kayseri Develi Haber Merkezi

Verem Eğitimi kompozisyon yarışmasını Ayhan Yıldırım öğrencisi kazandı!

Verem Eğitimi kompozisyon yarışmasını Ayhan Yıldırım öğrencisi kazandı!
30 Aralık 2016 - 10:15

İnsanların sağlığı için en tehlikeli hastalıklardan biri olan veremle ilgili mücadele, eğitim ve hastalığa karşı propaganda için her yıl 6-12 Ocak tarihleri “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” olarak kabul edilip kutlanır. Bu kapsamda bir çok il ve ilçede çeşitli etkinlikler düzenlenirken; Develi’de de Develi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü haftanın aynı zamanda eğitim içerikli olması nedeniyle, öğrencileri de kapsayan bir çalışmaya imza attı.

Develi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Develi’deki tüm okulların katılabildiği bir kompoziyon yarışması düzenledi. Yarışmaya katılan öğrenciler verem hastalığı ve mücadele ile ilgili komposizyonlar hazırlayıp, okulları aracılığıyla yarışmaya katıldılar.

İlçe genelinde düzenlenen yarışmanın sonucunun açıklanmasıyla komposizyonu en iyi seçilen ööğrenci de belli oldu. “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” münasebetiyle düzenlenen yarışmayı kazanan öğrenci Ayhan Yıldırım Anadolu Lisesi’nden oldu. Ayhan Yıldırım Anadolu Lisesi 10-C sınıfı öğrencilerinden Gamze Atila, “Vazgeçme” başlıklı kompozisyonuyla yarışmanın birincisi oldu.

Peki Verem hastalığı nedir?

Verem hastalığına halk arasında ince hastalık, tıp dilinde tüberküloz denir. Bulaşıcı bir hastalık olan verem mikrobunu Robert Koch adında bir Alman doktoru bulmuştur. Onun için verem mikrobuna Koch Basili de denir. Bu mikrop insan vücuduna solunum ve sindirim yoluyla girer. Çabuk fark edilip önlem alınmazsa vücudu kemirir, zayıflatır. Ölüme neden olur.