Kayseri Develi Haber Merkezi

Yerel seçime doğru Develi’de politik gündem…

Yerel seçime doğru Develi’de politik gündem…
Vedat Orhan( [email protected] )
Develi'nin sosyal, politik, ekonomik gündemine dair köşe yazıları...
14 Ekim 2018 - 16:42

24 Haziran’da yapılan erken genel seçimin ardından yerel seçimlerin de öne alınıp alınmayacağı bolca tartışılmışken, artık bu gündemden çıkılması ve seçimin normal tarihi olan 30 Mart’ın da yaklaşması nedeniyle, seçimin erkene alınmayacağı ve zamanında yapılacağı görülüyor.

Önce aday  adaylarının açıklanacağı, ardından adayların belirlenip seçim kampanyalarının yürütüleceği uzun bir süreç için, şu günlerde adaylık düşünen kişilerin hazırlık yapmaları erken olarak yorumlanamaz elbette… Ama henüz daha sürecin başındayken, Develi’nin yerel seçim süreciyle ilgili ilk değerlendirmeleri yapalım istedik.

Kurulduğundan beri Develi’de belediye başkanlığı yarışını kaybetmeyen Ak Parti’den başlayalım…

En çok aday adayın Ak Parti‘den çıkması beklenirken, ismi şimdiden konuşulan ya da sinyaller veren veya da kulislerde konuşulan isimler arasında en önemli ve en güçlü aday adayının mevcut belediye başkanı Mehmet Cabbar olması muhtemeldir. Bunun sebeplerine bakarsak; mevcut belediye başkanı olması bir tarafa; henüz ilk dönemini yapmış olması, ilk dönemi olmasının yanında büyükşehir yasasının çıkmasının ardından köylerin bağlandığı ve zorlaştırılmış sistemin de ilk belediye başkanı olması dolayısıyla başarılı bir sınav vermiş olması; ayrıca geçtiğimiz günlerde ataması yapılan yeni ilçe başkanı Osman Turan‘la yakınlığı ve birlikte koordineli çalışarak Develi’nin daha iyi noktalara gelecek olması; Tarım Bakan Yardımcılığı’na atanan Develili İşadamı Mustafa Aksu’dan tutun bürokrasi ve genel merkez düzeyindeki siyasetçilerle diyaloğunun da iyi olması gibi nedenler Cabbar’ı ön plana çıkarıyor.

Genel merkez kaynaklarından edinilen bilgilerin de mevcut belediye başkanı Mehmet Cabbar’ın önümüzdeki dönemde yine belediye başkanı görülmesini istemeleri, bahsi geçen gerekçeleri doğrular nitelikte… Ak Parti‘de Mehmet Cabbar dışında her dönemin aday adaylarından diyebileceğimiz ya da en azından her dönemde aday adaylığı konuşulan isimlerin de adaylık açıklaması yapmaları bekleniyor. Ahmet Gönen aday adaylığını açıklayan isim olurken; Uğur Ziya Özbek‘in de aday aday olmayı düşündüğü konuşuluyor.

Develi’nin yerel seçimlerde ne çok oyu alan ikinci partisi olan ve Ak Parti’den önce de belediye başkanlığını elinde bulunduran MHP‘de ise, ilçe başkanı Ali Kabak‘ın ismi konuşulurken; sosyal medyada Develi MHP’nin adayının Kabak olduğu dedikodularının üzerine açıklama yapan Ali Kabak; böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, kesin aday belirlenirse bunu partisinin ve kendisinin açıklayacağını belirten bir açıklama yaparak; her ne kadar kapıları kapatmasa da, aday olmama ihtimalinin de olduğu şeklinde yorumlandı. İlçe başkanı Ali Kabak’ın belediye başkanı adaylığı için partinin ileri gelenlerinin olumsuz yaklaştıkları bilgisi edinilirken; hastanede çalışan ve Abbas olarak tanınan Mehmet Özdamarlar‘ın aday olması isteniyor.

Develi CHP‘de ise henüz isimler konuşulmazken, önceki seçimde aday olan Burak İstanbullu‘nun Develi’nin sosyal ve siyasal gündemini yakından takip etmesi ve çeşitli zamanlarda görüşlerini dile getirmesi, İstanbullu’nun yine aday olacağı şeklinde yorumlanıyor. İstanbullu’nun yanısıra nüfus müdürlüğünden emekli Halil Öztürk de konuşulan isimler arasında…

MHP’den ayrılan bir grubun kurduğu ve ilk olarak 24 Haziran’da seçimlere girerek yarışta ben varım dediği İyi Parti de Develi yerel seçimlerinde konuşulan bir parti olacak. Daha önce Develi’de 2 dönem belediye başkanlığı yapmış olan Ali Ağca‘nın adı sıklıkla gündeme gelirken; tabandan ve seçmenden Ağca’nın adaylığına olumlu bakanların yanında, olumsuz görüş beyan edenlerin sayısı da azımsanmayacak derecede… Ağca ismi, Develi-Yahyalı yolunun yapımı sırasında onlarca vatandaşın mülkü yol içim istimlak edilip Ağca’ya ait mülkün istimlakına karşı çıkması gerekçesiyle parti içinde rahatsızlıklara neden olurken; parti yönetiminin mevcut ilçe başkanı Emir Ali Özçakır‘ın ismini aday olarak öne çıkardığı kulis bilgileri arasında…

Yerel seçim sürecine girerken yaptığımız bu ilk değerlendirme, aday adaylarının açıklanması ve sürecin hızlanmasıyla bilgi, yorum ve kulis bilgileriyle devam edecek…